Včelí království na strakonickém hradě

Od počátku sezóny do konce srpna bude vítat návštěvníky expozic Muzea středního Pootaví na strakonickém hradě netradiční výstava s názvem Vůně medu. Široké veřejnosti, včetně dětí, chce přiblížit zejména lidi, kterým vůně medu učarovala natolik, že se stala nedílnou součástí jejich života.

Výstava sama se skládá s několika tématických okruhů. Samostatnou část tvoří historie včelařství Prácheňského kraje v 19. a poč. 20. století. Nejen včelaře jistě zaujmou vybrané historické exponáty z muzeí v Sušici, Horažďovicích, Blatné, Písku a Strakonic. Nechybí ani drobné pomůcky, které se ve včelařských rodinách předávaly z generace na generaci, neboť i na Strakonicku žijí rody, které se tomuto oboru věnují již po několik generací. Včelaře z tohoto regionu přiblíží i prezentace dnešních patnácti včelařských organizací, které zde pracují. Každá z nich zahrnuje široké území kolem svého oficiálního sídla, a to v Bavorově, Blatné, Černivsku, Česticích, Lomci, Radomyšli, Sedlici, Skočicích, Strakonicích, Štěkni, Střelských Hošticích, Vodňanech, Volenicích, Volyni a Záboří.



Samostatnou část tvoří expozice věnovaná včelaři a lidovému řezbáři Josefu Machovi z Krušlova. Celý svůj život zasvětil nejen živým včelám, ale svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil celé včelí království. Dřevěné včelky lemují zrcadlo, posedávají na obrazech či hodinách, včelí společenství najdeme i na okenních parapetech, policích, stojanech, stolku a židlích.

Výsledkem práce jeho šikovných rukou je i vyřezávaný malovaný včelín, který najdete na výstavě v podobě velkoformátové fotografie.


Velký oltář - Legenda o Ježíšovi a včele - řezba Josef Mach

Výstava přibližuje i další osobnost, včelařku a perníkářku Jindru Dvořákovou z Křenku u Kostelce nad Labem. Když v roce 1978 začala díky svému manželovi pronikat do světa včel, seznamovala se i s využitím jejich hlavního produktu ? medu. Sehnala formičky, staré receptury, k tomu přidala notnou dávku své fantazie a pustila se do perníkářského řemesla. Dnes je svými perníky a perníčky známá nejen po celé republice, ale např. i v Japonsku. Opačným příkladem je tvorba Milana a Lady Pušových, které jejich perníky tvarované z historických forem přivedly k chovu včel. Na naší výstavě uvidíte jejich perníky největších velikostí, kdysi dárkové, obřadní, často dělané i na objednávku ? husar na koni, šašek, srdce apod.

Oblast voskařství bude představena nejen prostřednictvím historických předmětů zapůjčených z Muzea Šumavy v Sušici, ale i současnou tvorbou Františka Kiliána, který svými různorodými svíčkami navazuje na tradiční voskařské řemeslo.

Zajímavé články

Spřátelené weby

Včelařský obchod

Poslední články

Značení matek

Rok 2025

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů