Včelařská výstava v Brně

V sobotu 31. března začíná v Brně veletrh TECHAGRO. Během jeho konání (31.3. - 4.4.2012) bude v pavilonu E probíhat včelařská výstava, která se letos koná v brně již počtvrté. Svým rozsahem to bude největší včelařská výstava v roce 2012 v České republice. Tomu odpovídá i potvrzená účast vystavovatelů. Kromě svého obvyklého sortimentu, tedy medu, produktů z medu a medových dobrot se chystají prezentovat především novinky v oboru včelařství.

Mezi vyhledávané exponáty bude určitě patřit linka na výrobu mezistěn výrobce Lankoff. Tato technologie umožňuje malosériovou výrobu válcovaných mezistěn z vlastního vosku za přijatelnou cenu a tím snižuje riziko zavlečení reziduí a nákaz. Firma Apidomia představí svůj „medomat“ – automat na výdej baleného medu a předvede mimo jiné odvíčkování medných plástů horkým medem. V kočování se včelstvy nastává už delší dobu soumrak kočovných vozů, kdysi typického fenoménu včelaření ve střední Evropě. Na jejich místo nastupují paletové systémy, převážené na univerzálních nebo upravených přívěsných vozících za osobními automobily. K tomuto řešení představí slovenský výrobce paletových systémů mechanickou ruku na nakládání jednotlivých úlů ze stojanu na vozík. Novinky jsou ohlášeny i u dalších výrobců medometů a zařízení na získávání a zpracování medu. Výrobci úlů pokrývají svojí představenou produkcí širokou škálu zateplených i nezateplených úlových soustav u nás obvyklých rámkových měr. Prodejci včelařských potřeb rovněž připravili svůj kompletní sortiment. Obdivovat i zakoupit na velikonoční stůl můžete výrobky medového pečiva. 

 

Soutěž domácích medovin na včelařské výstavě v Brně

V rámci včelařské výstavy se v Brně již počtvrté uskuteční tradiční soutěž medovin. Soutěž se letos uskuteční jako celostátní v kategorii domácí medoviny, připravované včelaři pro vlastní potřebu. V soutěži domácích medovin může každý včelař se sídlem v České republice  přihlásit do soutěže pouze jeden vzorek medoviny. 

Soutěže se mohou zúčastnit všichni včelaři, kteří dodají osobně vzorky medoviny nejpozději do 21.3.2012 do kanceláře OV ČSV Brno - město, Merhautova 75 (otevřeno každou středu 17,00 – 18,00), do včelařské prodejny v Brně, Koliště 25 (otevřeno všední dny 8,00 – 16,30) nebo poštou na adresu organizátora uvedenou dole tak, aby zásilka byla doručena nejpozději v uvedeném termínu. Každý vzorek musí obsahovat nejméně 1,5 l medoviny.

 

Předběžný program přednášek na Včelařské výstavě při Techagru 2012 v Brně

(Přednášky se konají v 1. patře pavilonu E v sále S2, kapacita 350 sedících, cca 50 m od vstupu na včelařskou výstavu, po jezdících schodech nahoru a zabočit doleva)

 

Sobota 31.3.2012

9:30 - 10:00  RNDr. Václav Švamberk: Představení, nová svazová témata
10:00 - 12:00  Ing. Josef Janoušek: Praktický chov matek
12:00 - 14:00  Ing. Dalibor Titěra: Invaze varroa a další nepříznivé faktory = klinická varroáza
14:00 - 16:00  Ing. Antonín Přidal: Med, vosk, propolis
16:00 - 18:00  Miroslav Sedláček: Budování včelařské farmy

Neděle 1.4.2012

10:00 - 12:00  Dr. František Kamler: Apimondie Buenos Aires, racionalizace včelařských provozů
12:00 - 14:00  PSNV: cyklus VMS, Obnova včelstev po varroázních úhynech
14:00 - 16:00  Ing.Marek Škrla: Úl – včelí lékárna
16:00 - 18:00  Ing. František Texl: Silná včelstva po celý rok

 

Vzorky do soutěže domácích medovin mohou být v libovolném balení (stačí PET láhev) a musí být označeny štítkem s uvedením názvu, ročníku a případně přívlastku medoviny.

Na štítku nebo v průvodním dopise musí být výslovně uvedeno, že vzorek  je přihlášen do soutěže domácích medovin a musí být uvedeny úplné kontaktní údaje včelaře, tj. jméno, příjmení a registrační číslo včelaře, adresa, telefon a popřípadě e-mailová adresa. V této kategorii se soutěže mohou zúčastnit pouze včelaři a registrační číslo včelaře je povinný údaj.

Vítěz soutěže a soutěžící do třetího místa v každé kategorii obdrží diplom od pořadatele  soutěže.  Účastníci soutěže si budou moci převzít diplomy a katalogy soutěže kdykoli v průběhu  výstavy. Nevyzvednuté diplomy budou vítězům po skončení výstavy zaslány poštou. Katalog, diplomy a všechny soutěžní vzorky medovin budou vystaveny při bezplatné  ochutnávce na včelařské výstavě ve dnech 31. března - 4.dubna 2012 na brněnském výstavišti.

Organizací soutěže medovin je přípravným výborem pověřen Ing. Miroslav Holý, Arménská 5, 625 00  Brno, e-mail: holy.vcelar(zav.)seznam.cz. Na tuto adresu je možno zasílat vzorky do soutěže a uvítáme též zájemce o účast v hodnotící komisi.

 

K návštěvě včelařské expozice jsou zváni všichni, kdo mají rádi přírodu, ale i ti, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví, protože včelí produkty určitě zdravé jsou.  

 

Převzato ze stránek BVV Brno

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů