Mor včelího plodu na Jižní Moravě

Tato nebezpečná choroba včel byla nedávno zaregistrována i na Jižní Moravě. Rozsah této nemoci není zatím tak velký, nicméně je to vážné varování pro včelaře v nejbližším okolí ohnisek nákazy.

Podle MVDr. Ivana Přikryla z Krajské veterinární správy Brno, byl výskyt moru včelího plodu zaznamenán na okrese Břeclav letos v květnu a červnu v obcích Mikulov a Klobouky u Brna. Zlikvidováno muselo být 9 včelstev. Jak dodal MVDr. Přikryl, již předtím byl zaznamenán výskyt moru včelího plodu v okrese Hodonín. Nakažené včely se objevily v úlech na hranicích katastrů Dubňany a Hovorany. Usmrcena a spálena byla zatím tři nemocná včelstva. Při rozborech vzorků byly údajně nalezeny spory moru také u chovatelů v Čejči, Trezíně a dále v Karlíně, Mikulově a v Kloboucích u Brna.

Zlikvidováním postižených včelstev se sice zruší lokální ohniska nákazy, ale zůstávají ochranná pásma zahrnující katastry obcí v okruhu 5 km, ve kterých je stanoven režim vyhláškou Krajské veterinární správy pro Jihomarovský kraj.

Mor včelího plodu je velmi nebezpečný, neboť se projevuje tím, že zasažený plod začne zahnívat a kukla zanikne. Poté už není daleko k zániku celého včelstva. Určitou možností pro potlačování této nemoci je pravidelná kontrola včelstev, o kterou někteří včelaři usilují. Nákazu v počátečním stadiu totiž mnohdy neodhalí ani veterinář, natož běžný chovatel včel.

Likvidace napadaných včelstev spočívá ve spálení včelstev i s úly a včemi včelařskými pomůckami. Je to samozřejmě katastrofa pro postiženého včelaře, ale jiná cesta u nás neexistuje. Spory moru totiž dokáží přečkat až několik desítek let v půdě a drží se i na uvedených včelařských pomůckách.

Mor včelího plodu se vyskytuje i v zahraničí, ale ne všude se dodržuje přísné spálení úlů a pomůcek, jako u nás. Včelstva se v zahraničí léčí různými antibiotiky, což je u nás zakázáno, protože hrozí, že se nebezpečné látky dostanou do medu. Určité nebezpečí hrozí i tedy při koupi medu dovezeného ze zahraničí, který může obsahovat spory moru včelího plodu a pokud včelař použije tento med pro přikrmení včelstva nebo si jej včelky někde najdou samy, může dojít k propuknutí moru i z takovéhoto medu.

Letošní rok byl také hojný na roje. Neznámé roje mohou být také zdrojem nejrůznějších chorob a proto je doporučeno neznámé roje utratit. Ne vždy se to ale dodržuje a tak je dobré sebraný roj přeléčit alespoň v létě Formidolem. Tím se minimálně potlačí varroáza a také i nosema.

Postižení včelaři mohou žádat o příspěvek Svépomocný fond ČSV. Žádosti najdete zde.

Foto: internet.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů