Trojmatečné včelaření snem nebo budoucností?

Prakticky by to šlo. Já jsem se zaměřil na provoz s dvěma matkami. Varianta č. 1: nástavek - starší matka, nad ní mladá matka, odděleny silonovou sítí atd. Varianta č. 2: nástavek - starší matka dole oddělena mateří mřížkou od druhého včelstva. V letošní zimě však včelstvo nad mřížkou opustilo prostor nahoře i matku a přešlo dolů. Použití mateří mřížky není zřejmě vhodné. Budu opakovat...

Tak a teď Vás mám. Musíte mi prominout mou lest. Zjistil jsem podle registru návštěv jednotlivých článků, že skutečně prahnete po odborných článcích. Ale přátelé, je reálnou skutečností, že v současné době nemohou vznikat převratné včelařské technologie. Dá se říct, že vše bylo již řečeno. To, co se oznamuje jako nová technologie, je vlastně varianta předchozích. Proto volání po odborných článcích v tomto krásném internetovém časopise, kde se nemusíte ani přihlašovat heslem, je přinejmenším podivné. Ale není marné... Spousta rubrik odbornost přece nabízí!... Na hlavní stránky patří objevné a zásadní zprávy, např."Cena cukru klesla na 10 Kč a půjde zřejmě ještě dolů" nebo "Varroa poražen", "Předseda svazu odstoupil" atd.

Vážení přátelé, na chod tohoto časopisu nepřispíváte ani pětníkem! (vyjma členů klubu VN ? pozn. redakce) Um dvou lidí Vám umožňuje, aby zde mohli vyniknout i anonymové. Vy čtenáři těchto internetových Včelařských novin jste vesměs členy ČSV. Sledujete skladbu našeho spolkového časopisu Včelařství? Kolik je tam odbornosti? Včelařství - to je společensko-propagační měsíčník ÚV ČSV. Není přece potřebné vědět, jak byla "bohatá diskuse ÚV", kde "táhli dobrovolní funkcionáři", jak se daří panu Táborskému z Lomu, který manželský pár dovede vykoupit med, v jakých krojích se prezentují včelaři z Pardubicka?atd. Přátelé, to je odbornost? Ale co je na tom nejhorší, za tyto informace si ještě platíte !! Nemám nic proti zveřejnění základních organizačních pokynů. O našich představitelích stačí pár řádků. A ne barevná dvoustrana. Veterinární zprávy jsou samozřejmě nutností... Dotace... A pak jen odborné články, překlady.!!! Nárokujete je? Vystupte a požadujte změny ve skladbě našeho časopisu Včelařství ve svých ZO a ve vyšších orgánech svazu! Požadujte za své peníze kvalitu!! Na stránkách Včelařských internetových novin, které představují jakési včelařské BBC nebo svobodnou Evropu musí proto nadále vycházet články, které časopis Včelařství odmítá tisknout. To jsou kritické i podnětné příspěvky, návrhy změn stanov, neoficiální postřehy ze sjezdu atd.

Proto mi promiňte, že jsem Vám plně nedopověděl, jak trojmatečně včelařit - snad příště...

Zdeněk Dukát, včelař disident

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů