Články pro začínající a méně zkušené včelaře

Vážení přátelé včelaři!
Byl jsem redakci Včelařských novin požádán a sérií článků, které by měly sloužit a zejména pomáhat začínajícím včelařům. Delší dobu jsem váhal zda se mám do tohoto projektu pustit. K mému rozhodnutí přispělo to, že každý rok a to zejména v sezóně odpovídám elektronickou poštou na mnoho dotazů začínajícím včelařům.

Tato série článků, pokud se bude realizovat, nebude rozhodně postavena proti časopisu Včelařství a Modernímu včelaři, kde vychází řada obdobných článků od skutečných odborníků. Mé články budou krátké a srozumitelné pro skupinu méně zkušených včelařů. Nebudu se opírat o nějaké vlastní úvahy, ale zaměřím se na pokrokový způsob včelaření.

Na rozdíl od těchto časopisů má internet možnost reagovat na vzniklou situaci během několika hodin, což při největší snaze to nelze v těchto časopisech, ale i tak doporučuji tyto časopisy sledovat a využívat další dostupnou odbornou literaturu.

V minulých dnech byl zveřejněn první článek této série. Když si tento článek a zejména komentáře přečte začínající včelař, musí si položit otázku ?oč tam jde a jak to doopravdy má být?.

Začíná to být již pravidlem na těchto stránkách, že vše se v komentářích k článkům posunulo do vzájemného osobního osočování, řešení úlové otázky a prosazování svých zájmů, zkušenosti podložených věkem včelaření, které naprosto pokrokovému včelaření neodpovídají. Očekával jsem dotazy od včelařů, kterým tento článek byl určen přímo v komentářích, ale nestalo se tak a na několik těchto dotazů jsem odpovídal osobně.

Prosím ty, kteří by chtěli nějakým způsobem spolupracovat, aby prostor komentářů těchto stránek nechávali pouze na dotazy k předmětnému článků těm včelařům, kterým je to určeno. Pokud by to mělo i nadále pokračovat stejným způsobem, jak tomu bylo v úvodním článku, neměla by táto série žádný smysl.

Neodmítám spolupráci, budu za ní rád a pokud o tu spolupráci má někdo zájem, prosím tyto návrhy zasílejte na adresu redakce(at)vcelarskenoviny.cz a nebo přímo na mou jsefcik(at)seznam.cz

Nabízí se otázka, co z toho já budu mít. Odpověď je velice jednoduchá. Naprosto nic, pouze dobrý pocit, že jsem pomohl několika včelařům.

Kdo jsem ?

Včelařím jíž několik desítek let na okrají Krušných hor v nadmořské výšce 680 metrů s větším počtem včelstev nástavkovým způsobem. Mou hlavní činnosti je chovatelství a šlechtění kraňské včely. Spolupracuji z Výzkumným ústavem při kontrole léčiv. Po odborné stránce jsem v roce 1986 absolvoval Ústřední včelařskou školu pro funkci učitele včelařství. V roce 1990 jsem byl jmenován Krajským soudem v Plzni soudním znalcem v oboru včelařství.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů