Agresivita včelařů při výkupu medu stoupá

 

O tom, že výkupní cena medu je přímo žalostná a uvádí v nezájem o chov včel už i tak přestárlou včelařskou veřejnost, je všeobecně známo. A jak stát, tak také zástupce a oprávněná osoba ČSV, nemůže prý na poli Evropského Společenství nic moc podniknout.To Společenství bylo odsouhlaseno v referendu občany ČR ještě s plnou právní subjektivitou a s pevnými státními a celními hranicemi. To byla situace s cenou medu ve výkupu kolem 60,- až 70,- Kč (za kilo) a s nadějí, že když byl vidět med za 4,- až 10,- ? v unijních obchodech, že se tato cena ve výkupu ještě navýší a zlepší situaci ve včelařství.

Bohužel. S volným trhem se počítat mohlo, ale s tím, že cena spadne dlouhodobě mezi 24,- až 35,- Kč ve výkupu, za cca 50,- až 90,- Kč na internetu a 90,- až 140,- Kč s povinnou marží řetězce blížící se až k 50%, nepočítal asi nikdo. Včelaři a také výkupci a samotní zpracovatelé medu se touto situací cítí ošizeni o hodnotu své práce a abych navázal na nadpis článku, chci pokračovat velmi zarážejícím chování včelaře, který zneuctil svým jednáním mnoho svých kolegů - včelařů. Mluvím o prodejně, kde při výkupu medu došlo ze strany včelaře k násilí nejprve slovnímu a pak také fyzickému. Odnesl to člen rodiny, který při výkupu vypomáhá. Nechci a nemůžu více přiblížit osoby a ani místo incidentu. Mohu ale přiblížit výsledek: vykloubené a naražené rameno a natržené ucho rodinného příslušníka. To si vyžádalo okamžitou lékařskou pomoc. Také se dostavila celková nechuť samotného majitele prodejny už něco dělat pro včelaře a výkup medu. Včelaři takto ovlivněni výkupní cenou medu pohybující se stále dolů, jsou čím dál více agresivnější.

I takto to vypadá při výkupu medu. Včelaři začínají být velmi agresivní na místech, kde už nikdo nemůže ovlivnit výkupní cenu. Taková situace se podle mě přece řeší právě na těch místech, kde se nechce a vlastně už nemůže nic podniknout...(viz. výše)

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů