Jeřáb pro obsluhu nástavků

Manipulace s nástavky, zvláště v sezóně, kdy jsou plné medu, není zrovna jednoduchá. Pokud jsou nízké, dá se s nimi ještě manipulovat, ale pokud máme nástavky vysoké, je to horší. A ještě, když potřebujeme zvednout více nástavků najednou, je problém na světě. Pomoci nám může třeba následující jeřáb.

Popis autora:

Vřetenový jeřáb používám od roku 2003. V roce 2004 je evidován ÚPV pod č. 2004-15197, č. zápisu 14391. Pokud někdo má možnosti si zařízení vyrobit pro sebe. Toto řešení už bylo vylepšeno a byly odstraněny nedostatky a připravuji zařízení pro úly, které mám mimo včelín. Při řešení, jak jednoduše manipulovat s úly, jsem vycházel z těchto zkušeností: Úly jsou jako palety. Palety lze také dopravovat kombinovaně po drážkách, používat řetězové zvedáky, lanové zvedáky, kladkostroje atd. Toto všechno omezuje manipulaci a je zdlouhavé. Proto se osvědčily vysokozdvižné vozíky. Podobně musí fungovat manipulační zařízení pro úly. Hlavně žádné další úpravy na úlech, pokud možno hladké a jednoduché a neomezený pohyb v prostoru a neomezený dosah všech dílů na úlech. Rovněž bez úprav včelína. Včelaření šokováním včelstva rozebíráním po rámku je snad minulostí. Plno dalších způsobů, které jsme používali, je třeba změnit, jinak na to doplatíme všichni.

Vřetenový jeřáb je možno použít zvláště při šetrné manipulaci s úly, kdy nadzvednutí 1 cm medníku stačí k odjetí na stranu, aby mohl včelař udělat prohlídku včelstva bez velké fyzické námahy, aniž by musel úl odlehčit vyjmutím rámků. Umožňuje včelařit moderním způsobem a manipulovat s velkými úly se silnými včelstvy, s co nejmenším počtem zásahů a zbytečným rušením včelstev, a tím také zachovávat jejich dobrý zdravotní stav.

Princip a funkci jeřábu můžete vidět na přiložených fotografiích.

  • jerab01Obr. 1
  • jerab02Obr. 2



Foto: autor.

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů