Můj "Hofmanův rámek" 39x17

Poslední návod na výrobu bočních louček pro Hofmanovy rámky, zveřejněný ve Včelařských novinách byl impulzem k tomu, abych se pokusil také přispět na dané téma.

Zejména proto, že každý nemá k dispozici profesionální hoblovku a popsaný postup se mi jeví poněkud riskantní z hlediska bezpečnosti práce.

Několik let jsem se propracovával při včelaření až k nízkým nástavkům (Povčo 39x17) a hledal pro praxi nejvýhodnější rozmístění mezerníků. Výhodnost Hofmanových rámků je nesporná. Pro malovčelaře-kutila však představuje jejich výroba určitou technologickou překážku.

Včelařím v nízkých nástavcích 39x17, které jsou alespoň u nás vyjímkou a hotové přířezy v této míře nejsou běžně dostupné. Proto upravuji nakoupená přířezy pro rámky 39x24 zkrácením bočních louček o 70 mm, na míru potřebnou pro rámek 39x17. Odřezky rozštípnu po délce na dva kousky, které v jednoduchém přípravku ve svěráku ručně zahobluji na šířku 10 mm.

Mezerníky z odřezků přibíjím střídavě na boční loučky, zároveň s horní plochou vrchní loučky. Po přibití seříznu úkosy na horním i dolním konci. Horní úkos doporučuji hlavně pro pozdější orientaci a místo k založení rozpěráku, dolní úkos ulehčí zasouvání rámku mezi ostatní.

Rámky s mezerníky z odřezků mají všechny výhody připisované Hofmanovým rámkům při nástavkovém včelaření. K jejich zhotovení postačí základní vybavení každé včelařské domácnosti.

Mezi výhody takového provedení patří i možnost upravovat osovou vzdálenost rámků podle potřeby použitím takových mezerníků potřebné šířky.

Při vytáčení medu "zavěšuji" odvíčkované plásty za mezerníky na horní okraj koše medometu a vytáčím bez poškození i panenské plásty.

  • 1109919423_ramek_39x17Nákres rámku

 

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů