Začátkem letošního roku jsem měl k dispozici termovizní kameru, která snímá v infračerveném (tepelném) spektru. Pořídil jsem s ní několik fotografií, které najdete v tomto článku.
Nasnímal jsem s ní úly svoje a dvou dalších včelařů: volně rozestavěné tenkostěnné neuteplené Langstrothy, Budečáky pod přístřeškem a Moravské univerzály v uzavřeném včelíně. Pro nedostatek času nebylo možno vyfotografovat silně izolované úly. Výsledné obrázky nepřinášejí nic, co by již o teplotních poměrech v zimujícím včelstvu nebylo známo, ale mohou být zajímavé.
K měření byla použita kamera ThermaCAM P60 výrobce FLIR Systems. Výstup kamery je 320x240 obrazových bodů, obrázky tedy nejsou příliš detailní. Čím světlejší je barva na obrázku, tím více tepla objekt vyzařuje nebo odráží.
Obrázky 1 až 5 jsou nasnímány 6.1.2004 mezi 23 až 24 hod., venkovní teplota -10°C, chumelenice, sněhová pokrývka 10 cm. Úly Langstroth, v listopadu na tři nástavky mateřského včelstva posazen dvounástavkový oddělek.
Závěrem lze říci, že výsledky odpovídají známému rozložení teplot v zimujícím úlu přímo změřeném teplotními čidly, viz např. údaje Ing. Smělého v archivu včelařské konference. Nejzřetelnější jsou obrázky tenkostěnných úlů, protože ty vyzařují nejvíce tepla do okolí. Silně izolované úly budou zřejmě mít povrchovou teplotu velmi blízkou okolnímu prostředí, takže nebude mnoho k rozeznání.
Budu-li mít možnost, pokusím se měření zopakovat v předjarním období, až včelstva budou plodovat.
Nakonec děkuji společnosti TMVSS, s.r.o., bez jejíž vstřícnosti a pomoci by tyto obrázky nemohly vzniknout.