Včelí tanečky II.

Tento díl našeho krátkého seriálu o včelích tanečcích se zabývá jedním z nejznámějších včelích tanečků a to tanečkem kývavým.

Kývavý taneček

Kývavý taneček se vyznačuje pohyby, kterými jsou včely proslulé. Jde o symbolický tanec, kde je zastoupeno slunce i gravitační pole. Byl poprvé popsán rakouským zoologem Karlem von Frischem v roce 1944. Tento objev byl natolik významný, že za něj v roce 1973 získal Nobelovu cenu. Taneček se používá pro sdělení místa nálezu zdrojů snůšky, které se nacházejí ve větší vzdálenosti než 100 metrů od úlu.

Nejlepším způsobem, jak se lze naučit správně interpretovat kývavý tanec, je četba knihy The Dancing Bees (Tančící včely) od Karla von Frische. Budete také potřebovat pár maličkostí, jako je kompas, stopky, 360° úhloměr, dobrá mapa a tabulku azimutů oblasti.

Úhloměr, kompas a stopky si můžete pořídit ve většině obchodů. Tabulku azimutů pro svou oblast si můžete vytisknout z http://aa.usno.navy.mil/data/docs/AltAz.html. Zeměpisné souřadnice stanoviště, které potřebujete k vytištění tabulky azimutů, lze nalézt na mapě, zjistit pomocí přístroje GPS nebo se podívat na svoji lokalitu na serveru http://www.mapy.cz, stisknout tlačítko GPS a souřadnice odečíst v levém horním rohu mapy.

U kývavého tanečku se včela pohybuje přímým směrem a při tom rychle vibruje svým tělem. Potom udělá půlkruhovou smyčku a opakuje vibrující část tance. Dále udělá smyčku v půlkruhu v opačném směru a znovu následuje přímá část s vibracemi. Včely podobných cyklů udělají několik. Opakovaně se zastavují a dávají přihlížejícím včelám ochutnat z přinesené snůšky. Přihlížející včely se tanečnice dotýkají tykadly tak, aby získali jakýkoli podmět spojený s potravou.

U kývavého tance symbolizuje gravitační pole pozici (azimut) slunce. Pokud vibrační část tanečku směruje přímo nahoru (vzhledem ke gravitačnímu poli), pak to znamená, že by se včely měly vydat směrem přímo ke slunečnímu azimutu, tedy ke slunci. Pokud vibrační část tanečku směruje přímo dolů, přihlížejícím včelám je naznačováno, že by měli letět 180° od slunce. Pokud vibrační část tanečku směruje ve směru 45° vpravo do vertikály, přihlížející včely mají sledovat azimut 45° vpravo od slunce.

Vzdálenost potravy je určena časem, který je potřeba pro dokončení vibrační části tanečku. Pokud tato část trvá jednu sekundu, tak je potrava vzdálena 0,6 kilometrů od úlu. Pokud trvá dvě sekundy, je zdroj 1,9 km daleko a pokud hlavní část tance trvá tři sekundy, pak je potrava vzdálena 3,2 km od úlu. Mezi vzdáleností od úlu a délkou trvání kývavého kroku je lineární závislost.

Nyní jste připraveni sledovat tančící včelu v pozorovacím úlu. Omývatelným fixem vytvořte stopu kývavého tance na skle úlu. Změřte si pětkrát dobu trvání hlavní části tanečku a spočtěte aritmetický průměr. Průměrná hodnota času pomůže vypočítat vzdálenost snůšky přesněji. Po té použijte úhloměr pro určení úhle tance.

Nyní vezměte tabulku azimutů a určete azimut slunce (polohu slunce na obloze) pro část dne, kdy jste provedli pozorování. Zaznamenejte si polohu pozorovacího úlu na mapě a použijte úhloměr, který vám umožní nakreslit čáru od úlu ke kraji mapy. Ta odpovídá azimutu slunce. Umístěte svůj úhloměr se středem na úlu a úhel nula stupňů srovnejte s poledníkem na mapě. Teď můžete použít úhel, který jste zaznamenali u tančící včely. Vynesete jej od čáry spojující váš úl s úhlem sluncem. Protáhněte čáru k okraji mapy. V tomto směru se potom nachází zdroj snůšky.

Například pokud je azimut čáry 45° a včela tančila pod úhlem 30° vpravo od vertikály, bude přímka zdroje 75° od vertikály.

Vzdálenost zdroje snůšky lze určit pomocí měřiče vzdálenosti, který souhlasí s měřítkem mapy (většina map má však linku vzdálenosti, která odpovídá měřítku mapy).

Nyní začíná nejzábavnější část celého našeho snažení. Vezměte si mapu a jděte najít zdroj snůšky, který vám tančící včela určila. Je dobré, když tančící včela má náklad pylu. Potom je možné porovnat barvu pylové rousky a barvu pylu zdroje, který jste našli. Můžete si to vylepšit tím, že na nalezeném stanovišti chytnete několik létavek a označíte je bílou barvou. Pak je můžete zkusit najít v pozorovacím úlu. Výhodou je, pokud ve vašem okolí nejsou další úly, ze kterých by na objevené stanoviště mohly přilétat další létavky.

V dalším dílu o včelích tanečcích vám přineseme konkrétní příklad určení polohy snůšky.

Přeloženo z angličtiny. Překlad Stanislav Veselý
Odborná korektura Ing. Květoslav Čermák, CSc.


<< Předchozí díl

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů