Je nutné podněcovat včely?

Článek je určen pro začínající a méně zkušené včelaře

Ve včelařských literaturách se mluví o ?Zákoně 40 dnů?. Je to doba od položení vajíčka matkou až do doby, kdy se stane z tohoto vajíčka včela dělnice schopna reagovat na vnější zdroje snůšky. Zpravidla se to časuje na první květy třešně ptáčnice, tedy zahájení snůškového období.

Aby se včely dostaly do zahájení květu třešně ptáčnice do požadované síly, je žádoucí někdy tyto včely trochu podnítit cukerným roztokem v poměru 1:1 v menších dávkách. Tím také lze případně doplnit chybějící zásoby. Toto podněcování je bez rizika v případě, že už došlo k obměně generace včel. Pokud tomu tak není, nesmíme podněcovat ve velkých dávkách. Včela je doslovně menší "chemická továrna" a musí tento cukerný roztok zpracovat. Ve velkých dávkách by došlo pravděpodobně k předčasnému úhynu dlouhověkých včel. Lze také podněcovat medocukrovým těstem v poměru jeden díl medu a asi tři díly práškového cukru.

Někteří včelaří mají velké výhrady k podněcování a dávají to do souvislostí s důvody rojení. Tím, že včely budeme podněcovat, rozhodně ve včelstvu nevyvoláme rojovou náladu. Ta může vzniknout jedině tehdy, když jsou včely tzv. "rojivky" a hlavně když má matka nedostatek místa na kladení. Vznikne nepoměr mezi otevřeným a zavíčkovaným plodem. Včely nemají co krmit, začnou stavět mateří misky, do kterých matka klade vajíčka. Vzniklé rojové náladě takřka nelze zabránit. Teorie, že dobré včely dají roj a také med, při dnešních ekonomických vstupech do včelařství, nelze brát vážně.


Jaká je v současné době skutečnost - aktuální stav

I když je ještě kalendářní zima, podle ní se příroda vůbec neřídí. Včely nosí velké množství pylu. Silně plodují a poblíž plodu je poměrně hodně čerstvého nektaru. Podněcování včel včelařem nemá teď skoro žádný smysl. Včely jsou poměrně silné na tuto dobu.

Nějaké zvláštní zákroky ve včelách po jarních kontrolách v současné a nadcházející době nemusíme provádět. Je ale nutné včelám vytvořit dostatečně velký prostor. Optimální prostor do zahájení snůškového období je plodiště (pro srovnání) asi 22 rámků o rozměru 39x24 cm. Jedině u silného včelstva je předpoklad dobrých výsledků v nadcházející sezóně.

V případě zhoršení počasí, které by trvalo delší dobu, by mohly nastat potíže s vodou. Včely pro krmení plodu potřebují také vodu. Pokud by ji nenalezly v úle, budou vylétávat ven a jejích návrat by byl nepravděpodobný.

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů