Jak uklidňujete své včelky, když je chodíte "kontrolovat"? Používáte kuřák nebo vodní mlhu? A když používáte kuřák, jde vám vždy bez problémů zapálit? Pokud už se nechcete s takovými otázkami trápit, přečtěte si tento příspěvek.
Včelaři již od pradávna používají kuřák a v něm vyvíjený kouř pro uklidňování včel. Slovo uklidňování není možná to správné slovo, protože kouř na včely působí varovně až hrozivě něco v podobě signálu: pozor hoří nám úl, zachraňujme zásoby. Používání kouře má starou tradici a většina včelařů si práci bez něho nedovede představit. Přesto by bylo vhodné podívat se na používání kouře ve včelařství i kriticky. Jeho výhodou je snad lacinost a dostupnost surovin pro výrobu. Ale kritických pohledů je více. Kuřák je nebezpečný právě nutností rozdělávání a udržování ohně. Každoroční požáry o tom dávají svědectví. Hygienické vlastnosti asi také neobstojí, protože pohled na kuřák po jedné sezoně připomínající nádobu na dehet dává jenom těžko argument o hygieničnosti, protože část těchto nánosů se nalézá i v úle, kam jsme ho nafoukali. Ani operativnost kuřáku není jedinečná, protože správně ho rozpálit chce svůj čas. Není proto divu, že tato činnost ve včelařství upoutala zlepšovatele.
Výsledkem je sprej s názvem MAJA, který má kuřák nahradit.
Jeho výhody jsou následující:
- Je okamžitě a kdykoliv pohotově k dispozici
- Obsahuje pouze rostlinné extrakty, tedy zcela přírodní, ničím neškodný okolí.
Hlavní složku tvoří extrakt z Mateřídoušky - TYMOL. O tom je známo, že příznivě účinkuje na včely a naopak potlačuje varroázu a motýlici v úle. - Mimo usnadňování práce se včelami při běžných zákrocích v úle působí rychlejší opouštění medníků včelami.
- Bylo pozorováno kladné působení na včelstvo při přidávání matky. (snadnější přijetí)
I když představa, že sprej MAJA by stoprocentně nahradil kuřák, je asi nadnesená, myslím si že svoje místo by na včelíně jako rychlý, operativní, účinný a ozdravný prostředek měl mít.