Prodej medu jinak

Máte nadbytek medu? Nechce se vám prodávat jej "pod cenou" výkupcům? A nebo jen prostě jen chcete další odbytiště? Zkuste prodávat do zahraničí!

Úvodní slovy se vám mohou zdát jako čistý nesmysl nebo blábol, ale ono to tak není. Náš spolupracovník se ptal na možnosti v rámci Evropské unie.

Předmět dotazu: Vývoz medu z ČR do jiných členských státu
Dobrý den. Jsem prvovýrobce medu - zemědělec a zajímá mě popis procedury při vývozu mého včelího produktu - medu v obchodním balení (sudy). Jedná se mi o státy Německo, Rakousko, Polsko, Itálie. Půjde-li to, rád bych znal adresy nebo internetové odkazy na úřady daných zemí, které jsou v souvislostech při postupu nutného pro uskutečnění dodávky medu místním zpracovatelům.

A zde je odpověď:
Jako odpověď na Vaší otázku Vás můžeme informovat, že tématika k medu spadá pod Generální ředitelství (GR) pro zemědělství a rozvoj venkova.
Chtěli bychom Vás informovat o následujícím:
V červnu 1997 přijala Rada nařízení (ES) č. 1221/97, kterým bylo zamýšleno pomoci zlepšit produkci a marketing medu v Evropské unii. Toto nařízení dává členským státům šanci vytvořit národní roční programy v užší spolupráci s obchodními organizacemi a společnostmi.

V listopadu 1997 stanovilo nařízení komise (ES) č. 2300/97 detailní pravidla zavedení tohoto nařízení Rady. Mezi jinými zahrnují tato detailní pravidla ustanovení pro:

  • obsah národních programů
  • datum pro zveřejnění národních programů
  • distribuční pravidla pro financování společenství
  • různé body zmíněné ve studiích pro toto odvětví.

  • Více informací naleznete na stránkách generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova: http://europa.eu.int/comm/agriculture/markets/honey/index_en.htm (tato stránka není v češtině).

    Pro bližší informace můžete kontaktovat uvedené GŘ na této emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

    Seznam legislativy týkající se medu můžete najít na stránkách Souhrnu evropské legislativy pod následujícím odkazem: http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l21124a.htm.

    Pro informace o zavedení těchto nařízení do legislativy jednotlivých států kontaktujte prosím přímo národní úřady těchto států. Jejich seznam naleznete na této webové stránce: http://europa.eu.int/abc/governments/index_en.htm#members.

    Jestliže je Vaše společnost malý či střední podnik, doporučujeme Vám kontaktovat nejbližší Euro Info Centrum (úkolem těchto EIC je informovat, poradit a pomáhat malým a středním podnikům v otázkách, které se týkají evropských záležitostí). Seznam EIC poboček je možno najít na následujícím URL: http://europa.eu.int/comm/enterprise/networks/eic/eic.html.

    Co se týče označování potravin, pak bychom Vás chtěli nasměrovat na stránku GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele, kde najdete informace věnující se této tématice na tomto odkazu: http://europa.eu.int/comm/food/food/labellingnutrition/foodlabelling/comm_legisl_en.htm.
    Pro bližší informace můžete toto GŘ pro Zdraví a ochranu spotřebitele kontaktovat na této emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

    EUROPE DIRECT


    Pokud tedy rozumíme textu odpovědi dobře, dá se předpokládat, že naše odpovědné orgány jsou s tímto nařízením a postupem srozuměni. V této souvislosti se lze ptát: Co udělali tito lidé, aby výše uvedenou informaci rozšířili mezi včelaře a zapracovali ji do nějakého programu? Kde je u nás (ČR) možné dozvědět se o tomto programu více? Proč nás, včelaře, neinformuje svaz prostřednictvím svého časopisu nebo internetu o takové možnosti? Nebo je tu někdo, kdo nemá zájem na zveřejnění této informace? Byl by takový problém spojit se s obchodníky a ve smyslu tohoto nařízení něco v této věci podniknout? Byla by pak výkupní cena medu také tak nízká, jako je nyní?

    Je to celkem hodně otázek, co by nás mohlo po přečtení napadat. Rozhodli jsme se, že se na podobné otázky zeptáme přímo na ČSV a na Ministerstvu zemědělství a o případných odpovědích vás budeme informovat.

    A na závěr - co když ale někdo tuto cestu používá a i přesto jsou výkupní ceny takto nízké? To by pak znamenalo, že je někdo drží záměrně dole.

    Poslední články

    Značení matek

    Rok 2024

    Odběr novinek

    Tagy

    Inzerce

      


    Včelařské noviny
    internetový včelařský portál

    ISSN 1214-5734

     

    Kontakt:


    Zásady zpracování osobních údajů