Když jsem před léty zkoušel aplikovat kyselinu šťavelovou rozpuštěnou ve vodě, napadlo mě, že za stejných podmínek by se nechal aplikovat i Varidol, když se také používá s vodou při aerosolování. Shodou náhod, ke stejnému nápadu došel i Jan Jindra. Tomu zase došel medicinální olej a vodu vzal jako náhradu. Oba jsme dospěli ke stejnému výsledku. Funguje to.
Na rozdíl od oleje má voda jistá specifika. Ačkoli při aplikaci se odpařuje stejné množství jako u oleje, není to tak zřetelné. Záleží na teplotě a vlhkosti okolního vzduchu. Také se pára rychleji „vstřebává“do okolí. Při aplikaci s olejem se stačíte podívat pod folií a je vidět nástavek plný kouře. U vody se to nedá stihnout.
Kouř z oleje je vidět, kterým směrem odchází. Stačí se postavit po směru větru a je možno aplikaci kontrolovat. U vody taková kontrola není možná. Při výdechu stojíte v páře, aniž si to uvědomujete. Proto je nezbytné, i při krátké aplikaci, používat respirátor. Při aplikaci s olejem není zájem zbytečně aplikovat vícekrát. U vody je to podstatné. Vzhledem k tomu, že se pára hůře kontroluje, je vhodné používat dva výdechy na včelstvo. Úměrně k tomu se musí přizpůsobit i dávkování media. Používá se stejné dávkování jako u oleje, snížené na polovic.
Příprava léčivého media je podobná jako při přípravě pro použití aerosolu s přístrojem VAT. Při namíchání Variolu do vody vzniká bílá emulze, která má 12hodinovou trvanlivost. Poté se již nedá použít a je nutno ji vylít. Ing. Jindra používá - a je to vhodné - jeden výdech co nejblíže chomáči (očko) a druhý česnem. Aplikace s vodou si vyžaduje jistou dávku zkušeností a proto je vhodné se nejdříve „proškolit s olejem“ a potom přejít na vodu. Tak jako s olejem, bylo odzkoušeno použití i při nižších teplotách. Podobné je to i s odkapem. Na studené výdechové trubičce se sráží teplá pára a potom dochází k odkapům. Je vhodné při následné aplikaci na dalším úlu sklonit trubičku k zemi, aby vysrážená voda mohla odkapat a nebránila při další aplikaci.
Čištění po ukončení práce je obdobné jako s olejem - propláchnout olejničku a výměník lihem k odstranění vlhkosti a následně konzervace olejem. Vzhledem k tomu, že voda nezanechává nežádoucí látky, neměl by být problém s léčením. Ačkoli se jedná o podobný aerosol jako u přístroje VAT, přesto z toho nejsou naše odborné kapacity nadšeny. Rozdíl v aplikaci samozřejmě je. Jedná se o teplý aerosol, s okamžitou účinností a s velmi krátkým aplikačním časem. Při použití přístroje VAT aplikujete 2 a 3/4 min. aerosol do včelstva. S Grifinem za stejnou dobu přeléčíte 15-16 včelstev. A také příprava na léčení je jednodušší.
Podobnou metodu používají i na Slovensku, tam je to Varoadýza a také i na Ukrajině.
Grifin - část druhá
Grifin - část první