Když přítel Karel rozhodl před léty, že se opraví střecha, tak pozvanému pokrývači zapomněl sdělit, že po jistá léta žijí v symbióze se sršni na půdě. Ten vyfasoval 8 kousků žihadel a odvoz rychlou záchrannou službou. Večer jim utekl z nemocnice a v té době jsme my nastoupili na likvidaci hnízda.
Do Grifinu olej s Biolitem, co se vešlo, zkušenosti s tím žádné. Pár výdechů proti hnízdu, sršni podráždění, za chvíli plná půda kouře. Náš ústup, ovzduší nedýchatelné. Po pár minutách, když půda vyvětrala, jsme hráběmi strhli hnízdo. Ráno se vyskytlo pár sršňů, co přespávali mimo hnízdo. Takže úspěch.
S potkany je to horší. Jsou nadprůměrně inteligentní a do Grifina nejde nalít látka, která by je zlikvidovala. Takže pokus jen s olejem. Po prvním roce se z pod kurníku odstěhovali na zbytek roku na louku. Druhý rok jsem nemohl pochopit, proč se nestěhují, až mi došlo, že rok předtím jsem je otravoval den co den. Hned potom se také odstěhovali. Problém je, že si z louky chodí na večeři každý den. Úspěch tak napůl.
V letošní zimě si krtek vymyslel, že se mu na podmáčené louce nelibí a ve výběhu u slepic bude líp. Když tam začal vytvářet první krtince, nastoupil opět Grifin. Odhrabal jsem vršek krtičiny a do chodby foukl párkrát kouř z oleje. Při nahromadění kouře v chodbě však došlo ke vznícení o rozpálený hořák. Detonace, v nebližší krtině se zbortila kupole, a od té doby se již žádné krtince nevyskytli. Tedy opět úspěch.
Mít Grifina občas na krtky nebo potkany by asi nebyl ten nejlepší nápad, když pro včelaře je podstatně záludnější nepřítel Varroa destructor (VD). Po čtyřletých zkušenostech se dá říci, že další úspěch.
V prvním testovacím roce zkušenosti žádné, informace co a jak nedosažitelné, tak tedy nastoupila metoda pokus omyl. Používal se rostlinný slunečnicový olej a vypadalo to, že vše funguje. VD padal, dnes bych řekl, že se na včelách díky oleji neudržel. Teprve ale až s medicinálním olejem se dosáhlo bezproblémového léčení. Dávkování Varidolu vychází z poměru jako při fumigaci pásky: 1 lahvička (5ml) Variolu na 50 včelstev. Nádobka na olej u Grifinu má obsah 170ml, dávkování je stanoveno na 150ml a 10ml Varidolu. Vzhledem k tomu, že celá náplň se nedá vyčerpat (zbytek mezi 10ml-17ml), jeden výdech 1,2ml, dá se odvodit, že se s jednou náplní nechá přeléčit v pohodě 100-110 včelstev. Jeden výdech vytvoří kouř o obsahu téměř 3 m3. Je to pro laika značně efektní. Kouř projde všemi nástavky, je vidět pod folií, uniká netěsnostmi a po několika včelstvech je na včelnici poměrně dost zakouřeno. Takže přesvědčit o účinnosti by nebyl až tak velký problém. Nemusí se zavírat česno, očka ani zasíťované dno. Největší účinnosti se dosáhne prováděním aplikace v blízkosti včelího chomáče.
I přes ztráty úniky se do úlu dostává dostatek léčivé látky. Aplikace je rychlá a je odzkoušeno i léčení při nižších teplotách (-3.4°C) Včely se krátkodobě rozruší a kouř se bezpečně dostane i do chomáče. Nespotřebovaný olej s léčivem se může znova použít při dalším léčení. Není ale rozumné nechávat medium v nádržce. Po delším čase se díky Varidolu uvnitř utvoří červená usazenina, pravděpodobně v reakci na kovovou nádobku.
Po práci je nutno napustit do nádobky líh a několikrát zapumpovat, až z trysky vystříkne kapalina. Je nutno výměníkovou trubičku vyčistit od zplodin z oleje. Největšího účinku se dosáhne, pokud je výměník ještě teplý.
Při uvedení do provozu, se naplní nádobka mediem. Zapálí se hořák a po zhruba 1,5min., když je poslední závit od hořáku červený, se může aplikovat. Pár výdechů naprázdno, aby se natlakovala spirála. Z trysky vychází mastný kouř, ve vzdálenosti 10cm od trysky již není tak horký, aby spálil. Také trubička se na chvilku výdechu ohřeje, že se o ní dá spálit. Po chvilce je však zase chladná. Díky těmto teplotním rozdílům, se však na studených stěnách trubičky, sráží teplý kouř a dochází k odkapům vysráženého oleje.
Pokud se předpokládá, že se již Grifin nebude používat, je vhodné po vyčištění lihem, lehce zakonzervovat kovové části olejničky.
Zplodiny z oleje - a přiznávám, že tam částečně jsou, se dostávají i do úlů. Včely mají úžasnou schopnost přefiltrovat i těžké kovy. Kolik nevhodných produktů vytvoří člověk ke svému pohodlí, které se dotýkají i včel a ty si s tím musí poradit. Na druhou stranu je však nutno stanovit si priority. Dnes už jsou včelaři, pro které zplodiny nejsou větším problémem, na rozdíl od tvrdé chemie. Chtějí testovat, zda by nebylo výhodnější používat jen olej a vypustit z aplikace Varidol.
Domnívám se, že pokud zaolejujeme včely, aby se na nich VD neudržel a odpadl, tak včely se stejně za chvíli očistí a efekt by byl minimální. Po aplikaci Varidolu odpadávají VD 2-4 dny ve větším množství. Samotnou aplikací olejem se nedá nic zkazit. Za pokus to stojí.