Grifin – část první

V osmdesátých létech minulého století patentovali Američané přístroj Wing Fog neboli Okřídlená mlha. Sloužil k hubení moskytů na amerických bažinách. Spaloval petrolej pomocí pulzní trysky, kde se do splodin po hoření, přidával insekcitid.

O několik roků později upravili Italové tento systém do menší podoby pod názvem Fureto.

Na rozdíl od Američanů však nepoužívají půlzní trysku, ale ohřívají spirálu v které dochází po vstříknutí nosného media s léčivem k odparu.

Furetto je údajně certifikováno pro léčení s Varroa destruktorem.

Náš Výzkumný ústav Včelařský se pokoušel testovat před léty Furetto. Dospěl k názoru, že raději vyvine vlastní přístroj na jiném základě, Vat 1. Na Furettu mu vadilo, že při údajném spalování petroleje, dochází k produkci dehtových a karcinogeních látek. Fureto bylo přirovnáno k naftovému motoru, kde do výfukových plynů je přidán Varidol. Takto nějak to prezentoval MVDr. Hovorka v časopise Včelár 2/ 2006, kde při jeho stáži toto téma rozebíral s ing. Veselým.

Má toto všechno trochu jiný základ. V současné době již z Dolu nechodí zprávy o karcinogenech. Ani by to nebylo vhodné na to upozorňovat, když se ukázalo že i ve Varidolu jsou podobné karcinogení látky. V současné době se jako medium pro Varidol používá medicinální olej a ne petrolej. Olej, který je složkou mnohých kosmetických přípravků. Navíc ve výměníku nedochází k hoření, ale k odparu. Faktem je, že i přesto se z oleje dostává část dehtových látek do úlů. Otázkou je, nakolik je to minimální množství škodlivé. Takže přirovnání k dieselovému motoru je přitažené za vlasy.

Ve světě se používají různé modifikace přístroje Furetto, ať je to slovinský Zal, slovenský Varfum, ukrajinský Varamor nebo český Grifin.

grifin n1

foto:Zdeněk Brentner

Ano, české Furetto se jmenuje Grifin a je ve dvojím provedení. Grifin K je na malou 190gr. jednorázovou propichovací kartuši s butanem.

Grifin H je k připojení na malou 2kg Pb bombu. Na rozdíl od Furetta a jiných zařízení které jsou pouze jednoúčelovým přístrojem, je Grifin víceúčelový. Po odšroubování několika matek se hořák u obou provedení je možno vyjmout a používat k jiným účelům. Pro toho kdo chce s hořákem provádět např. opalování nástavků, lepení izolačních pásů IPA na střechu úlů, ale i jiné práce, je výhodnější hořák H, protože přeci jen má větší obsah náplně PB. Grifin K je však mobilnější a dnes i velkovčelaři si sebou na stanoviště vezmou náhradní kartuši a raději se rozhodují pro něj.

K oběma Grifinům je možné po vyjmutí hořáku nainstalovat i cejchovací matrice na vypalování cejchů.

S Grifinem se s úspěchem dá bojovat s hraboši, potkany, krtky a i sršni. Na všech byl Grifin, za určitých podmínek vyzkoušen.

Vývoj přístroje Grifin začal v roce 2008 prvním prototypem na kterém se zjišťovalo, zda vůbec je možno takto léčit a zda je to i efektivní. Z mála informací po půlročním vývoji a testování, se uvedl do prodeje. Za součinnosti prvních zákazníků prodělal modifikace a dospěl k dnešní podobě. Jistěže je možno stále co vylepšovat, ale v dnešní době je vše i limitováno díly, které jsou k nám dováženy a které kolikrát nesplňují požadavky na patřičnou kvalitu.

Vývoj však stále pokračuje, testují se i jiné přípravky k léčení. Současná situace a snaha o zlepšení zdravotního stavu včelstev bez používání tvrdé chemie, spěje k dalšímu rozšíření podobných přístrojů u našich včelařů.

(pokračování příště)


Grifin - část druhá



Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů