Budeme krmit včely na zimu slámou?

Sháníte levný cukr a nevíte, kde ho vzít aby byl opravdu nejlevnější? Pusťte tyto starosti z hlavy! Sežeňte si slámu a můžete začít krmit! No, ale vážně - ono to zatím nebude tak horké. Však si přečtěte celý článek.

Převážná většina suché rostlinné hmoty obsahuje jako hlavní složku celulózu. A základní stavební jednotka celulózy je zase jednoduchý cukr - glukóza. Toto je známo už nějakou stovku let a běžně se učí na školách. Ale na rozdíl od škrobu, nebo složeného cukru řepného sacharózy, které se dají rozštěpit na jednoduché cukry varem a běžnými enzymy, jsou jednotky glukózy v celulóze svázány mnohem pevněji, takže vyrábět glukózu z celulózy nebylo zatím efektivní. Na serveru www.biom.cz jsem objevil již starší soubor článků, například http://www.biom.cz/index.shtml?x=98415, který popisuje dosti slibnou technologii takovéto výroby. Sláma se zde vystaví v reaktoru teplotě těsně pod 200 st C, tlaku cca 15 atmosfér a působení příměsi kyseliny. Za těchto podmínek vznikne z 1 kg slámy něco přes 0,5 kg jednoduchých cukrů. V článku je uvažováno využití těchto cukrů na alkoholové kvašení s tím, že získaný alkohol bude přidáván do pohonných hmot.

Sláma je určitě levnější materiál než cukrová řepa. Nabízí se možnost takto získané cukry rafinovat a tím získávat cukr v potravinářské kvalitě. Zatím je tato technologie ve fázi zkoušení a poloprovozu, třeba se ale nakonec zjistí, že výroba cukru štěpením celulózy obsažené ve slámě bude výhodnější než z cukrové řepy a za nějakou desítku let budeme krmit včely cukrem vyrobeným ze slámy.

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů