Pozdrav a dárek od Dánského svazu včelařů

V rámci Dánského svazu včelařů působí od roku 1986 skupina včelařů, kteří si dali za cíl využívat počítače pro zlepšení svých včelařských výsledků.

K tomu si založili nadaci jménem EDBi. Od té doby vyvíjejí počítačové programy jako užitečný nástroj pro včelaře. Dnes je k dispozici rozsáhlý databázový program BiData, který zahrnuje snadné a efektivní vedení kompletní dokumentace a vyhodnocení výkonů včelstev i matek v grafické i textové formě.

Na programu BiData se podílejí včelaři z celého světa, a to jak ti s několika včelstvy, tak i profesionálové. Je tak zaručeno, že software je vyvinut pro maximální užitečnost a minimální zatížení včelaře, který má vždy nedostatek času. Samozřejmě se nemusí nosit počítač ke včelstvům, ale stačí si při práci zapsat několik jednoduchých poznámek a potom je v klidu doma přepsat do počítače. Včelaři vybavení kapesním počítačem se čtečkou čárového kódu (typ Palm ? pozn. redakce) mohou pak záznamy pořizovat přímo u včelstev. Po shromáždění patřičného množství údajů, např. na konci sezóny, program vyhodnotí výkony včelstev i matek a poskytne nám tak dobrý podklad pro srovnání i pro zlepšení práce v příští sezóně.

Nadace EDBi věnovala českému svazu včelařů CD s tímto programem (CD je k dispozici na ústředí ČSV) a mnoha dalšími pomůckami a soubory, např. celým ročníkem dánského včelařského časopisu v elektronické formě. Program BiData je kompletně přeložen do češtiny a lze spustit na běžném PC se systémem Windows 95 a výše. Původní záměr poskytnout CD všem základním organizacím se ukázal být finančně příliš náročný, a proto jsme se omezili na českou verzi včelařského programu s pomocnými soubory, která je ke stažení na webu. Z technických důvodů nakonec nebylo možno soubory na stránky ČSV umístit. Naleznete je ale na webu Včelařských novin (sekce "Download - programy" - pozn. redakce) s aktualizací češtiny pro verzi 8.0.2.4 (21.5.2004). Také zde můžete stáhnout celý program BiDATA nebo ke stažení využít přímo dánských stránek (cca 20 MB !).

A to nejlepší nakonec: registraci programu do deseti úlů nám kolegové z EDBi poskytují zdarma.

Podrobnější článek vyšel ve Včelařství 6/2004 na straně 151.

Doporučuji si nejdříve prohlédnout prezentaci programu, kde jsou přehledně uvedeny hlavní charakteristiky a způsob práce.

Ještě něco málo pro ty včelaře, kteří by si chtěli program zakoupit z důvodu, že mají vícero včelstev. Poplatek je Dkr 650,- (Dánských korun), což je přibližně 2 860,? Kč za plnou registraci, nebo Dkr 275,- (Dánských korun), což je přibližně 1 200,- Kč pro registraci do 40 úlů. Pro registraci je třeba buď kontaktovat autora na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přímo na webových stránkách programu využít možnost registrace přes platební kartu. Registrací získáte jak samotný program na CD, tak aktualizace zdarma a spoustu dalších včelařských materiálů zasílaných na e-mail.

Odkazy:
- instalační program BiDATA - web autora

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů