Článek je určen pro začínající a méně zkušené včelaře
Letní slunovrat se právem považuje jako začátek včelařského roku. Je to také začátek přípravy včel na přežití během dlouhé zimy a pro včelaře zajištění dobrých výsledků v následující včelařské sezóně.
Podletí
V přírodě postupně mizí zdroje snůšky, kromě pozdních medovicových. V úlech, kde jsou starší matky, ty přestávají klást vajíčka zejména do plástů, ve kterých nebyl nikdy žádný plod. Také klesá stavební činnost včel. Je nejvyšší čas provést výměny starých a málo výkonných matek a z prostoru, kde bude včelstvo zimovat, odstranit nedostavěné mezistěny. Nesmíme odstraňovat pylové zásoby a nějak zvlášť do rozmístění těchto zásob zasahovat. Je vhodné v první polovině července odstranit nebo vyřezávat stavební rámky s trubčím plodem. Jinak by to byl dobrý "domov" pro roztoče varroa destuctor. Trubci, kteří se nám budou líhnout ke konci července, později nedospějí a z chovatelského hlediska nemají žádný význam. Nesmíme zapomenout provést kontrolu přirozeného spadu roztočů varroa destuctor. Vzhledem k tomu, že včely létaly z úlů skoro celou zimu, výsledky zimního vyšetření jsou nepřesné, pokud není k záchytu veškeré měli úpraven úl. Jakým způsobem bychom měli v současné době postupovat je podrobně uvedeno v časopise Včelařství č. 7.
Kdy zmenšit úlové prostory
Nelze jednoznačně stanovit přesnou dobu. Záleží to zejména na snůškových podmínkách, ale rozhodně po 20. červenci je to nejvyšší čas. Je to doba kdy musíme začít s intenzivní přípravou včelstva na zimu. Včelám bychom měli odstranit medovicové medy, na kterých včely špatně zimují. Provést kontrolu množství plodu a podle tohoto zjištění se rozhodnout v jak velkém úlovém prostoru budeme zimovat. Rozhodující je množství plodu v plodišti a nikoliv množství včel. Koncem srpna a počátkem září dojde k prudkému poklesu početního stavu včel a v úle zůstanou pouze dlouhověké včely. Dále provedeme kontrolu, zda včelstvo má alespoň 3 až 5 kg svých zásob. Pokud tomuto tak není, okamžitě po sundání medníků - zmenšení úlového prostoru, tyto zásoby doplníme. Jinak je nebezpečí, že včelstvo může i v tu dobu, pokud není naprosto žádná snůška, padnout hlady.
Podle čeho se rozhodnout
Při zjištění, že v úle má matka zakladené alespoň dvě třetiny souší úlového prostoru (plod, vajíčka), bychom neměli tento prostor už zmenšovat. U rámkové míry 39 x 24 by to měly být dva nástavky. Když tomu tak není, je lépe včelstvo zimovat v menším prostoru. Početní stav starých včel, které se nám budou z nedostatku prostoru vyvěšovat na česně, není rozhodující. Tyto včely využijeme pouze pro krmení, stejně nám počátkem září odejdou.
Vyzimované silné včelstvo s velkým počtem tzv. dlouhověkých včel a dobrým zdravotním stavem, je zárukou dobrých výsledků v další sezóně bez větších zákroků na jaře následujícího roku. Zimovaní "slaboši" jsou ještě na jaře slabší a vyžadují mnoho zákroků při ošetřování.
A jak dál
Pokud není žádná snůška, měli bychom včelstvo trochu podnítit přibližně směsí 1 kg cukru a 1 litru vody. K tomuto účelu jsou optimální stropní krmítka s víčky k podněcování a velké láhve. Můžeme také použit suchý cukr, který mírně navlhčíme vodou s medem. Lze to jenom u těch krmítek, do kterých mají včely přímo přístup. Takovým způsobem vytvoříme ve včelstvu "umělou" snůšku. Včely budou krmit matku a ta se opětovně rozklade. Z tohoto plodu budou včely tzv."dlouhověké" a do zimy si dokáží vytvořit dostatek tukových tělísek. Při použití jiných krmítek musíme podněcovat v menších dávkách několik dnů. U včelařů s větším počtem včel je to značně zatěžující.
Smetence
V průběhu měsíce července si můžeme snadno rozšířit stav včelstev na svém včelíně formou smetence. Je několik způsobu jak to lze provést, ale především musíme mít k tomuto účelu kladoucí matku.
Velice snadno to jde udělat u nástavkových úlů s větší a nebo menší rámkovou mírou. Celý nástavek s větší rámkovou mírou a nebo alespoň dva nástavky s menší rámkovou mírou položíme na jiné dno úlu. Včelám okamžitě přidáme matku v uzavřené klícce a mírně je budeme krmit. Asi za dva až tři dny provedeme kontrolu a když zjistíme, že kolem klícky je postavené alespoň trochu včelí dílo, je to pro nás signálem, že včely mají o matku zájem. Odstraníme uzávěr a přes medocukrové těsto necháme matku uvolnit včelám.
Dalším způsobem lze udělat smetenec tak, že z několika úlů smeteme za pomoci smyku alespoň 0,5 kg včel do rojáku. Do rojáku pověsíme v uzavřené klícce matku. Roják na několik hodin odložíme do studené místností. Smetenec musíme trochu pokrmit alespoň medocukrovým těstem v rojáku. Vystrojíme si nový úl a na něj položíme další prázdný nástavek Za několik hodin tento smetenec vysypeme do úlu a matku v uzavřené klícce pověsíme mezi rámky. Tu opět za dva až tři dny uvolníme přes medocukrové těsto.
K usazení smetence lze také použit narkotizační prostředek Apinar. Smetenec nemusíme uložit vůbec do studené místnosti a včely v rojáku mírně narkotizujeme a když přestanou hučet, můžeme je přímo vysypat do úlu a v tomto případě lze matku přidat tzv. "naostro" vhozením mezi včely. Na místo Apinaru lze také použit Ledek 30.
Zavíječ voskový - likvidátor včelího díla
Společně se včelou v přírodě žije "zavíječ voskový", který je znám u včelařů pod lidovým názvem "motýlice". Jenom náhodně můžeme zavíječe najít v úle. Může to být jen tehdy, pokud včelstvo dlouhodobě neobsadí celý úlový prostor. Tento motýl se snadno dostane i do dobře uzavřeného skladu souší. Samička za několik hodin dokáže naklást až několik tisíc vajíček. Z těchto vajíček se asi za týden líhnou larvičky a ty se za tři až čtyři týdny dostanou do stadia kukly a to už začíná pohroma ve skladu včelího díla.
Včelí dílo - souše bychom před uložením měli nechat tzv. "olízat" včelám v úlech. I ten nejlepší medomet nedokáže naprosto do suchá očistit souše. Pokud není snůška, včely to zvládnou cca za 24 hodin. Tyto souše ukládáme podle možnosti vzdušně, ale nikdy ne do "komínku". Včely by se k uloženému dílu už neměly dostat. K likvidaci zavíječe včelaří nejvíce používají sirné knoty. Sklad souší by se měl každých deset dnů vysířit.
K likvidaci zavíječe se také ve včelařských prodejnách prodává přípravek Staphex. Ošetřovat souše musíme až do té doby, pokud teplota trvalé neklesne pod + 10 st. C.