K cenám medu

Využil jsem návštěvy okresního města a navštívil Hypernovu. Chtěl jsem si ověřit pravdivost svého komentáře ke článku ?Jakou cenu má med?, kde autor analyzoval své náklady na produkci medu.

Ceny prodávaného medu uvádím v tabulce:

Ceny medu - Hypernova Trutnov, 25. února 2005 - bez záruky

Výrobce

Země původu

Označení

Balení [g]

Cena za balení

Kč/kg

JSG

celý svět

květ

900

89,90

100

JSG

celý svět

lesní

900

114,90

128

JSG

celý svět

horský

500

74,90

150

Medokomerc - Med sv.Anežky

ČR,SR,Arg.

květový luční

500

69,90

140

JSG

celý svět

lesní

500

69,90

140

Medokomerc - Med sv.Anežky

ČR,SR,Arg.

lesní smíšený

500

89,90

180

JSG

celý svět

lipový

500

54,90

110

Medokomerc + distribuce Sodko

ČR,SR,Arg.

květový luční

480

64,90

135

VČELPO

ČR

květový

400

47,90

120

VČELPO

ČR

smíšený

400

59,90

150

VČELPO

ČR

květový

250

29,90

120

Medokomerc - Med sv.Anežky

celý svět

květový luční

250

34,50

138

VČELPO

ČR

květový smíšený

250

36,90

148

JSG

celý svět

lesní

250

37,90

152

Medokomerc - Med sv.Anežky

ČR,SR,Arg.

smíšený lesní

250

44,50

178

Medokomerc + distribuce Sodko

ČR,SR,Arg.

květový luční

230

32,50

141

Poznámky:
celý svět = výrobek nese označení "ze zemí ES i mimo ES"

Bylo to ?milé? potvrzení mého názoru, že největším nepřítelem českých včelařů není EU, čínský a argentinský med, ale zase jen čeští včelaři. Ale bohužel, nejhorší nepřítel. Největší cenový damping děláme sami. Jak jinak si vysvětlit, že někteří z nás prodávají med i za 80,- Kč/kg a méně. Setkal jsem se i se 60.Hypermarkety mají své ceny ověřené, a určitě nemají na skladě zboží za ?nereálné? ceny. Nejlacinější český med je zde od Včelpa za 120,-Kč za kilogram.

V posledním Včelařství, které je samo o sobě skvostem a nejsem rád že něco takového musím svými příspěvky podporovat, napadá Ing. Kapoun iniciativu dvě jubileja a ironizuje návrh na ? jednotnou svazovu sklenici, pomoc řadovým včelařům s účinnou reklamou jejich medu, aby se rozšířil jeho prodej přímo od včelaře, morální podporu podnikatelům zpracovávající výhradně český med?. Ing. Kapoun, nebudu jej oslovovat přítel, se domnívá, ?že včelaři, kteří nejsou komerčně zaměřeni a kterých je převaha odbyt medu netíží. Problém ostatních je v nízké výkupní ceně medu a roztříštěnosti výkupu realizovaného množstvím soukromých výkupců.?

Nevím jak ostatní nekomerční malovčelaře, ale mě odbyt medu tíží a bude tížit. A to ne, jestli prodám, zatím v tom problém nemám, ale za kolik. Největší problém mi způsobují včelaři v okolí.
Celé ročníky zpět se časopisem Včelařstvím jak červená nit táhnou stesky na nízkou dotaci, nerentabilitu a drahotu. Viz například dopis ministrovi ze Včelařství 2004/2, str 34.

Stačí jednoduché doporučení ? stanovme si cenu medu nejméně na 140,- pro letošní rok.
Je samozřejmé, že sousedům, a známým nebudu účtovat plnou, ale dám bonus. Jednak to líp vypadá, jednak se pak lépe zdražuje. Potřebuji prodat rychle v červenci ? dám slevu množstevní, za rychlé jednání a vlastní sklenici -40% a jsem na těch 85,-Kč/kg co některým stačí.

Ale nevytvářejme mínění a očekávání, že med je za osmdesát, sto korun. Podrážíme tak sami sebe.

Med nebude nikdo vykupovat, skladovat, balit, distribuovat a prodávat v malém zadarmo, a každý si za svoji práci vezme svůj díl. Na včelaře ? prvovýrobce - logicky zůstává jen třetina, a čím vyšší bude finální cena, tím větší bude ta třetina, kterou maximálně může dostat ve výkupu. Ze 140 je jedna třetina pro výkup necelých padesát a to nekalkuluji DPH. Zatím je 5%, možná bude 15% a to už taky vezme svoji ne třetinku, ale ?jen? šestinku z ceny.

Domnívám se, že pokud cenové informace nešíří ČSV, zřejmě ne z neschopnosti, ale aby si stále chránil své firmy, bude dobré, když se na internetu, třeba na tomto webu, budou průběžně zveřejňovat cenové informace. Není v silách jedince obcházet všechny supermarkety a obchody, ale takovéto informace jsou nutností k našemu ekonomickému přežití. Informováním o cenových hladinách neporušujete žádný zákon. Viz různé srovnávací testy o nejlepší nákup v sobotních přílohách novin.

A na závěr si neodpustím, abych zde neventiloval své znechucení z posledního čísla Včelařství. Od té doby, co Vasil Bilak přestal mít vliv na Rudé Právo jsem něčemu takovému odvykl. Úvodník, který zkritizuje to, co jsme nečetli. To se to kritizuje. Soudruzi, co nám dávají důvěru na další straně, vysvětlení kdo je kdo a čemu to slouží v závěru, a dopis ze kterého jsem citoval to zavírá a otevírá všem oči ? časopis Moderní včelař ? centrum reakce a rozvratníků. O internetu nemluvě.

Teď ještě chybí připravené petice na schůze, ve kterých odsoudíme štváče a rozvraceče, a případně se můžeme zavázat, že odstraníme některé problémy, které jsme si sami způsobily.

Všimli jste si, jak perfektně pracuje redakce s popisky pod fotkami. Jemný náznak, že ve Včele není vše v pořádky, nepřinesla zpráva o jednání ÚV, ale popisek pod fotkou jednatele Včely, jak mu to členové vytmavili. Teď v článku o konferenci na zřízení včelařských farem, není nic o problémech s odbytem medu, asi budou financovány z dotací. Naštěstí bylo třeba ukázat, jaký je Jan Halada zákeřný padouch, a hned je na jiné stránce jeho fotka, a my se dozvíme, že na konferenci vystoupil alespoň jeden, co se zabýval nepodstatnými detaily ? penězi a prodejem.

Na rozdíl od všudypřítomných fotek předsedy jsem vděčný za tuto fotku, i nesouvislý článek u ní. Je to první informace o tom, že existují i jiní výkupci medu. A také víme, jak jeden vypadá. Stejně tak jsem byl rád, když jsem viděl v rudém tisku fotku Solženycina. Byl pod ní sice nějaký pamflet, ale i tak jí zůstal informační obsah.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů