Kalendárium - říjen (2004)

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. V přírodě začíná období vegetačního klidu. Intenzita plodování klesá zároveň s venkovní teplotou. To je s ohledem na léčení včelstev proti varroáze velmi žádoucí.



Přestože léčiva lze aplikovat poměrně snadným způsobem, někteří včelaři na tomto poli stále experimentují a mohou způsobit vážné škody ať už na včelích produktech, na zdravotním stavu včelstev, nebo i na zdraví vlastním. Jak se toto dívají naši přední včelaři? Odpovídali na dvě otázky:

  1. Co je podle vás v boji s varroázou nejúčinnější?
  2. Co účinnost léčení snižuje a zároveň zvyšuje nebezpečí vzniku rezistence roztočů, nebo znehodnocení včelích produktů?

František Texl

  1. Léčení včelstev proti varroáze představuje v podstatě celoroční systematickou činnost. V říjnu je aktuální 1. popřípadě 2. fumigace. Provedeme-li ji podle metodiky výrobce léku, bude účinnost léčby zaručena a včelstva zbavíme většiny samiček roztoče varroa d.
  2. Jakákoliv lidová tvořivost a zdánlivá vylepšení při aplikaci léčiva bývají zpravidla příčinou nedokonalé léčby a s ní související rezistence roztoče na konkrétní léčivo. Zkušenosti včelařů v okolních státech nechť nám jsou dostatečnou výstrahou.

 

Miroslav Zelený

  1. Na naší včelnici důsledně dodržujeme příslušné veterinární předpisy a to také všem včelařům doporučujeme. Podle našich zkušeností je velmi důležité neponechávat těžiště léčení až na podzimní fumigaci, ale bojovat s varroázou celý rok, zejména v červnu odstranit veškerý trubčí plod a přeléčit kyselinou mravenčí. U silných včelstev obsedajících několik nástavků doporučujeme zopakovat ošetření Formidolem za 4 ? 8 dní. Třetí ošetření fumigací nahrazujeme aerosolem, který aplikujeme za tři týdny po první periodě mrazíků.
  2. Velmi záleží na přístupu včelaře. Každý by si měl uvědomit, že neléčí pro potěšení veterinářů, ale pro zdraví svých včelstev a také včelstev v širokém okolí. Velkým nebezpečím jsou včelaři, kteří stále vymýšlí nějaké nové metody ošetřování a nedodržují předepsané návody použití léčiv.

 

Květoslav Čermák

  1. Pokud v létě dochází k přemnožení roztočů, je nezbytné léčit už v létě. Podzimní léčení musí být důkladné, aby tak ve včelstvech zůstalo co nejméně roztočů. Nepodceňujme možnosti reinvaze - příliv roztočů z jiných silně napadených včelstev - tedy dobře léčit musí všichni včelaři, nejen my sami!
  2. Obecně - je nutno důsledně dodržovat metodiku léčení. Hlavně léčit doporučenými dávkami, v určeném období, při stanovené teplotě, nechat léčivo působit určenou dobu (Gabony). Nedoporučuji různá vlastní zlepšení jako např. Gabony do česen, fumigaci z vnějších aparátů aj.

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů