Kalendárium - listopad (2004)

Na našich včelnicích definitivně zavládlo období zimního klidu. Včely v zimním chomáči jsou převážně dlouhověké a mohou si tedy dovolit vychovávat za sebe jen minimální náhradu nových včel, nebo neplodovat vůbec.



Včela není teplokrevný živočich a v tomto období si vystačí s podstatně nižší teplotou prostředí. Uprostřed chomáče je malé jádro včel, které udržuje teplotu asi 20 st. C. Kolem něj je silná vrstva na sebe natěsnaných včel, které udržují teplotu jen kolem 7 st. C. V této vrstvě vydrží každá včela s obsahem svého medného váčku asi 6 - 8 týdnů. Čím silnější je včelstvo, tím silnější je tato "izolační vrstva včel" a tím nižší je celková spotřeba zásob.

Nyní je hlavním úkolem včelaře už jen dokončit ošetření včelstev proti varroáze pokud možno tak, aby zničil všechny přítomné roztoče a pak až do předjaří dbát na klidné a nerušené zimování včelstev. Nemáme prý zapomenout ani na ochranu uskladněného díla proti zavíječi.

Nyní už je také dostatek času na vyhodnocení užitkových a doprovodných vlastností včelstev. U včelstev, která nedosáhla alespoň 80% medné produkce a nebo která mají nevyhovující doprovodné vlastnosti (bodavá, s nedokonalým čisticím pudem, se sklonem k rojení, apod.) naplánujeme výměny matek a tyto si již nyní objednáme ve vyšších chovech.

Zimní měsíce jsou rovněž vhodným časem pro naše další vzdělávání. Ing. Květoslava Čermáka, CSc., jsme se zeptali, jaký význam mají některá konstrukční řešení nástavkových úlů.

Rámky a úlová stěna
se staly předmětem bouřlivých včelařských diskusí zejména s nástupem nástavkových úlů. Klasický český rámek, tj. s mezerníky, se podle Ing. Čermáka do nástavkového úlu nehodí. "V minulosti byl vytvořen pro úly zadováky - aby se rámek dal dotlačit k rámku před ním na včelí mezeru. Mezerníky komplikují manipulaci s rámky, vytáčení v medometu a neumožňují otočit rámek na libovolnou z obou stran (což se někdy hodí). Ačkoliv dražší, jsou vhodnější rámky Hoffmannova typu, tedy s rozšířenou horní částí bočních louček. Spodní loučka rámku má být užší než horní asi o polovinu - usnadňuje to včelám přechod mezi patry (nástavky) a napomáhá jim pocitu spojitosti díla."

Vysoký rámek v systému Dadant
představuje určitý problém a tím je pevnost díla. Čím vyšší plocha plástu, tím spíše se může zbortit. "Několik čerstvě vystavených plástů 42 x 36 cm se mi po zanesení zásobami ve včelstvech sesunulo po drátcích dolů. V následující sezóně se to už nestalo, protože jsem udělal tři změny: 1. Začal jsem rámky drátkovat silnějším nerezovým drátkem (průměr až 0,5 mm), jenž se dá koupit ve včelařských prodejnách v zahraničí např. v Rakousku; 2. tyto drátky jsem zčásti zvlnil; stejně se jinak nedají ručně řádně napnout; 3. mezistěny jsem zatavoval tak, aby se dotýkaly horní loučky, včely je pak včas k rámku nahoře přistavěly."

Také pokud jde o problematiku úlové stěny, lze říci, že se Ing. Čermák drží světového standardu: "Pro normálně silná a kondičně zdatná včelstva postačuje jednoduchá dřevěná stěna o síle 25 mm. Spodní a dolní hrany nástavku mají být bez drážek (falců), aby nekomplikovaly rozebírání a skládání nástavků. Ideálně tvarově shodné a stálé nástavky po celou dobu jejich používání totiž nelze dosáhnout! Důležité: výška nástavku je o 10 mm větší než výška rámku, čímž se zabezpečí 10 mm vodorovná mezera mezi rámky ve dvou nástavcích."

Pomocná česínka v nástavcích - očka
stále nejsou na našich včelnicích samozřejmostí. Podle Ing. Čermáka je to "drobnost pro včelstva významně příznivá". Kromě samovolné ventilace úlu během zimy uvádí další přednost: "Ještě důležitější jsou pro časné jaro, neboť z úlů s očky včely dříve vyletují pro vodu a pyl a získávají tak náskok v rozvoji proti včelstvům bez oček. Platí to tím více, čím vyšší je úl a čím výše od spodního česna (dna) má včelstvo hnízdo (plod), tedy ve vícenástavkových úlech." Dodává, že očka lze zprovoznit, pokud před úly není stěna včelína nebo kočovného vozu.

Vysoký podmet
je u nástavkových úlů součástí dna. Přítel Čermák doporučuje, aby byl vysoký okolo 10 cm a zespod zasíťovaný. Jeho výhody vypočítává následovně: "Dá se v něm sledovat síla včelstva. V sezóně je prostorem pro létavky (působí protirojově) i pro včely při kočování. Lze v něm umístit pylochyt. Umožňuje snadné sledování spadu roztočů na podložce nabo zásuvce pod pletivem."

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů