Návštěva Mendelova včelína

Český svaz včelařů - ZO Brno - město pořádal dne 13. dubna 2004 setkání s prohlídkou Mendelova včelína. Každý zná Mendelovi pokusy s hrachem, ale málokdo zná Mendela jako včelaře, který svého času experimentoval například i s americkou bezžihadlovou včelou.

Mendelův včelín se nachází v Brně na Mendlově náměstí v zahradě kláštera ve kterém sídlí Řád sv. Augustina, což je prakticky velmi blízko středu města. Prohlídku včelína odborným výkladem uvedl Doc. RNDr. Vladimír Ptáček, CSc. z Masarykovy university v Brně, který kdysi zapomenutý a zpustlý Mendelův včelín znovuobjevil, ale také věnoval velké úsilí do jeho opravy. V současné době je včelín, téměř opraven a nedaleko něj je již několik osazených nástavkových úlů.

K včelínu jsou připojeny dvě menší místnosti a za včelínem se nachází sklep vyhloubený do stráně, ve kterém Mendel své včely zimoval.

Prohlídky se zúčastnilo přes čtyřicet včelařů i nevčelařů. Mimo odborného výkladu Doc. Ptáčka, prohlídky včelína a originálních Mendelových úlů - spolkových stojanů, si každý mohl prohlédnout mnoho dalších typů úlů a včelařských pomůcek, které byly vystaveny. Včelaři využili společného setkání také k výměně svých včelařských zkušeností.

A zde jsou fotografie:

         

         

    

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů