Sazba a tisk Včelařských novin

Dostali jsme od vás do redakce několik dopisů v nichž se dotazujete na některé detaily týkající se PDF verze Včelařských novin. Na ty nejčastější se pokusíme odpovědět.

Pro sazbu Včelařský novin ve formátu PDF jsme rozhodli proto, že takto uložené dokumenty splňují náročné požadavky kladené na elektronické publikace. Soubory tohoto formátu jsou čitelné ve volně šiřitelném programu Adobe Acrobat Reader. Mimo tento program, který je dnes již standardním vybavením každého počítače, umožňují čtení PDF dokumentů i některé další programy. Běžně se v tomto formátu publikuje na internetu. Soubory je možné vytisknout na kterékoli tiskárně. Nemění formátování uloženého textu podle toho, jaký druh tiskárny je nainstalován k vašemu počítači, jak je tomu například u MS Word. V souboru je možné používat hypertextové odkazy a to jak uvnitř (viz obsah) tak přímo do internetu a to včetně emailových adres.

Včelařské noviny jsou sázeny a publikovány ve formátu PDF jedenkrát měsíčně. K dispozici jsou vždy několik dnů po začátku měsíce dalšího. Tedy lednové číslo vychází na začátku února, únorové na začátku března atd. Důvodem, proč jsme zavedli tento postup je fakt, že Včelařské noviny nejsou klasický tištěný časopis, nýbrž elektronický denník. Články jsou zveřejňovány několikrát týdně a vy si je snadno můžete přečíst na našich webových stránkách, vytisknout či stáhnout do svého počítače.

Tištěná verze v PDF formátu obsahuje všechny články co za poslední měsíc byly na našich stránkách zveřejněny a kalendárium na měsíc příští (začátkem března vychází tedy kalendárium na březen ap.). Tento dokument si můžete stáhnout opět k sobě domů na počítač, archivovat tisknout, poskytnout svým přátelům ap. Stažením těchto souborů si můžete být jisti, že ve vašem archivu je vše, co webových stránkách Včelařských novin. Pokud budete tedy hledat nějaké informace ve starších číslech, nemusíte se nutně připojovat k síti.

Někteří z vás píšete, že máte potíže s tiskem. Pokud vlastníte laserovou tiskárnu, neměl by být s tiskem dokumentu žádný problém. Komplikace mohou nastat při použití barevných inkoustových tiskáren, které neumožňují přepnout do černobílého provozu. Žluté pozadí by mohlo způsobit, že si Včelařské noviny nevytisknete. Proto jsme od únorového čísla začali poskytovat dvě verze tištěné podoby Včelařských novin. Jedna je s bílým pozadím a barevnými obrázky určená pro tisk na inkoustových či starších tiskárnách (poznáte ji, že její název končí písmeny "cb") a standardní barevná verze na kterou jste zvyklí.

Velikost souboru PDF je dána grafikou, tedy především počtem obrázků umístěných v dokumentu. Soubor s čistým textem by sám o sobě měl jen několik desítek kB. Čím více obrázků je použito, tím větší tedy bude velikost souboru.

V aktuální anketě hlasujete, zda nějakým způsobem využíváte právě PDF verzi Včelařských novin. Tuto anketu jsme vyhlásili proto, že bychom rádi věděli, zda pro vás má smysl přinášet každý měsíc tištěnou PDF verzi. Sazba každé této verze Včelařských novin je poměrně náročný a dlouhotrvající proces. Dokonce jsme zvažovali, že od něj v případě vašeho malého zájmu upustíme. Dle dosavadních výsledků ankety jsme se rozhodli zatím nadále tuto tištěnou verzi zachovat.

Byli bychom rádi, kdyby tato sazba nesloužila pouze pro elektronickou archivaci, ale aby se Včelařské noviny šířili mezi vámi od včelaře k včelaři, od člověka k člověku. Pokud máte možnost, vezměte s sebou výtisk na schůzku vaší členské organizace nebo soubor na disketě kolegovi, který nemá přístup na internet.

Děkujeme vám za všechny vaše připomínky, náměty , komentáře, příspěvky, články, fotografie ap. které nám posíláte. Pomáháte tím stále zlepšovat kvalitu vašich Včelařských novin.

PS: PDF verze Včelařských novin si lze stáhnout v rubrice Download.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů