Odpověď obchodníka

Pan Peroutka odpovídal na dotaz redaktora agrowebu na situaci v českém včelařství. V odpovědi pan Peroutka vyzývá obchodníky, aby odpověděli, proč klesla výkupní cena medu. Tady je odpověď jednoho z obchodníků:

Jsem velice rád, že se konečně objevilo oficiálně číslo 8 tisíc tun jako celková produkce medu v ČR. Doufám, že už se nebude dále psát, že průměrná produkce z jednoho včelstva je v ČR 12 kg, ale že toto číslo ČSV o 50% navýší. Potom opravdu na exportující obchodníky zbývá pouhých 25% medné produkce ČR. Pak ale nemá co prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten se bude spíš zabývat podněty podanými na ČSV, který svými články ve Včelařství přímo vyzývá prodávat 75% české medné produkce za 100 a více korun, což je kartelová dohoda. Spíš Úřad pro hospodářskou soutěž obchodníky vyzve, aby med vykupovali za ceny nižší, protože když mají obchodníci ze své činnosti ztráty, tak svým způsobem hospodářskou soutěž taky porušují. Buď med přeplácí, nebo mají velké režijní náklady. To druhé měla Včela Předboj a podle toho dopadla. Její režijní náklady byly každoročně tak vysoké, že při podobných výkupních cenách vykázala ztrátu, zatímco jiní obchodníci zisk. Kdyby na Včelu někdo dříve podal podnět na Úřad pro hospodářskou soutěž, tak by ji takovou činnost dávno zakázal. Za posledních 10 let činnosti nahromadila ztrátu téměř 40 mil. Kč z běžné činnosti. Při výkupu 500 tun ročně to je příspěvek 8,- Kč k výkupní ceně. Tento příspěvek se hradil z rozpočtu ČSV a z akcií akcionářů. O to ale dostali včelaři méně z přidělených státních dotací. Holt museli zaplatit nekřesťanské členské příspěvky.

Protože pan Peroutka odmítá spolupracovat s obchodníky, tak ani neví, že se za poslední půlrok vyvezlo více baleného medu, jak surového. ČSV by měl být na tuto situaci pyšný, že se začíná dařit vyvážet balený med oproti surovému. Radost kazí jen průměrná prodejní cena, která za poslední tři měsíce klesla na 48,- Kč. Balený se vyváží za 56,- Kč, surový jen za 42,- Kč. To už se ale od čísel pana Peroutky lišíme o 16,- Kč/kg, což je silná káva, takhle manipulovat se včelařskou veřejností. Pan Peroutka tak vědomě, nebo z neznalosti lže, což by si v osobě tajemníka ČSV neměl dovolit. Za 6-8/2005 se vyvezlo pouze 222 tun surového medu, naproti tomu za 6-8/2004 se vyvezlo 1.187 tun surového medu. To je víc, jak 5 x méně. Při odhadované produkci 8.000 tun medu to jsou jen 3% vyprodukovaného medu. Baleného medu se za uvedené tři měsíce vyvezlo v roce 2005 156 tun, naproti tomu v roce 2004 pouze 67 tun. Znamená to, že prodej baleného medu stoupl meziročně o 132%.

Surový med z letošní sklizně se tedy skoro nevyváží. Med je na skladech obchodníků, kterým se nedaří ho prodat. Současný světový vývoj prodeji také moc nepomáhá. Jestli má pan Peroutka pravdu, že pro český med světová cena medu neexistuje, okamžitě mu náš med prodám se slevou 15,- Kč/kg oproti jeho proklamované prodejní ceně, nebo jej ve firmě ihned zaměstnám za podstatně vyšší honorář, než je jeho asi slušný plat na ČSV.

Proč Včelpo Obora, podnik v 100%-ním vlastnictví ČSV nenakupovalo a v současnosti nenakupuje med za vyšší výkupní ceny a med výhodně neprodává, když je dle tvrzení pana Peroutky tak dobře prodejný. Není to třeba tím, že i Včelpo má odbytové problémy a dostalo se do ztráty jako ostatní obchodníci? Proč ČSV ve zveřejněné uzávěrce za rok 2004 nezveřejnil hospodářské výsledky Včelpa, které jinak byly každoročně zveřejňovány.

Je to smutné čtení. Za to pan Peroutka se všude vychloubá, jak někoho požádal o prošetření na Úřad pro hospodářskou soutěž, jak podal na toho žalobu, jak na onoho podal trestní oznámení. Nikde ale neodpovídá, Proč Včela padla, kde jsou prohospodařené svazové miliony, proč je nízká cena medu a proč místo nesmyslného intervenčního nákupu medu se ČSV nezabývá navýšením dotace na opylování o 20%, což je naprosto legitimní krok v rámci pravidel EU.

Včelaři, myslím si, že pohár trpělivosti již přetekl a že je třeba konat. Na letošním sjezdu jsou pro to dobré předpoklady.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů