Jak s prodejem medu "ze dvora"

Současné výkupní ceny nás maximálně nutí prodávat med přímo svým zákazníkům. Jde o tzv. prodej "ze dvora". Pro tento způsobe prodeje nemusíme mít plnírnu schválenou veterinární správou.

Jde-li ale o prodej medu v obchodech, stáncích, je tomu naopak. V těchto případech jde o prodej veřejný, a proto potřebujeme mít plnírnu schválenou veterinární správou.

Pro prodej medu "ze dvora" neplatí ani další omezující opatření. Přímo na dům či plot u domu můžeme pověsit nápis "prodej medu" i (cizojazyčně) a nedopustíme se žádného přestupku proti zákonu.

Dbát bychom mněli na kulturu nabídky. Jde o to nabídnout náš kvalitní med takovým způsobem, abychom jeho kvalitu nesnižovali. Med bychom proto neměli plnit do sklenic od kompotu vícekrát použitým víčkem. Vhodnou sklenici na med je sklenice typu Faceta (viz. článek Sklenice a víčka na med - pozn. red.). Při manipulaci s medem bychom měli také dodržovat novelizovanou svazovou normu jakosti č. ČSV 1/1999 (viz Včelařství č. 2/2005, str. 7: nebo http://www.vcelarstvi.cz, oddělení Český med).

Pozor na kvalitu medu!

V průběhu sezony bychom měli medy třídit na květové a medovicové. Při medobraní (zejména květových medu) musíme dávat pozor na procento vody v produktu. Norma povoluje 19% vody. Čim méně vody v medu, tím má med již na první pohled lepší kvalitu. Větší množství vody poznáme tak, že po klepnutí plástem med vystříkne.

Zásadně nesmíme med odebírat při silné snůšce. Produkt může přijít do styku s kovem vhodným či ošetřovaným pro potravinářské účely. Konve Včely Předboj splňují nejpřísnější podmínky pro uskladnění medu. Také lze koupit obaly na 25 kg produktu. Med skladujeme v uzavřených obalech při pokojové teplotě.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů